Fotokniha jako nejlepší vánoční dárek. Poradíme, jak na ni

11.12.2020
« zpět
fotokniha.jpg

Pokud nepatříte mezi ty, kteří mají nakoupené vánoční dárky už v létě, první advent je pro vás jakýmsi pomyslným upozorněním, že je třeba se po nich začít poohlížet. No a abychom vám to usnadnili a zachránili vás od stresu, který narůstá s každým dnem, kdy se vám nepodařilo dárky pořídit, máme pro vás tip. Vytvořte fotoalbum a darujte tak svým blízkým o letošních Vánocích vzpomínky. Jdete do toho? Společně s fotolabem jsme sepsali několik rad a triků na téma: Jak vytvořit fotoknihu, které se budou hodit jak začátečníkovi, tak starému fotoknihaři. 

Fotokniha je nejen skvělým dárkem, ale i parádním způsobem, jak uchovat vaše snímky. Ve srovnání s digitálními soubory máte větší pravděpodobnost, že o fotografie nepřijdete. To máte samozřejmě i u fotoalba, ale fotokniha v sobě nese více. Správně sestavená fotokniha by v obdarovaném měla vyvolat emoce, vnést ho do foceného momentu a vyprávět příběh. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Ujasnění motivu a výběr softwaru

Ještě před samotným vytvářením fotoknihy je třeba si promyslet, proč ji chcete sestavit, protože z toho pak budete vycházet při rozvrhování a samotné tvorbě knihy. V případě vánočního dárku pro někoho konkrétního je to ovšem jasné.

Jiné by bylo, kdybyste knihu sestavovali pro sebe nebo kdyby byla kniha například prostředkem nějáké veřejné a oficiální prezentace.

Dalším krokem je zvolit si software vhodný na výrobu fotoknihy. Existuje jich spousta, stačí si jen vybrat. Většinou se liší v šíři nabízených možností, nicméně postup je většinou vždy velice podobný. My jsme pracovali s online editorem společnosti Vyvolej.to.

Stanovení tématu a obsahu fotoknihy

Pokud chcete, aby byla vaše fotokniha opravdu dobrá, zvolte si téma, kterým snímky propojíte. Neměl by vám vzniknout soubor vzájemně nesouvisejících fotografií.  S konkrétním motivem a tématem bude celá kniha mnohem lépe fungovat. Příkladem by mohly být fotky pořízené za určitý čas nebo fotky, které vznikli pri konkrétni příležitosti. Zkrátka snímky, které jsou něčím vymezené, vytváří strukturu.

Možná téma a a motivy:

  • Svatba a svatební fotokniha
  • Dárek pro babičku s dědou – oskenujte staré fotky z jejich svatby
  • Naše dovolená a tvorba cestovatelské fotoknihy
  • Kniha na téma turistické výlety uplynulého roku
  • Fotokniha k narození dítěte

Výběr typu fotoknihy

Při rozhodování o typu fotoknihy hraje roli motiv, téma a často i finance, které máte k dispozici. Pak nezapomeňte brát do úvahy i snímky, které chcete do knihy umístit. Jestli budou vypadat lépe na větším prostoru nebo jim bude stačit něco menšího.

My jsme si vybírali z následujících možností:

U každé knihy jsme si mohli vybrat ze 2 variant obálek:

  • Měkká papírová obálka s potiskem
  • Tvrdá obálka z přírodního kartonu s potiskem přímo na kartonu

Výroba fotoknihy

Dobrou zprávou pro všechny je, že editory na vytváření fotoknih jsou dost intuitivní. Konkrétně u editoru Vyvolej.to jsme si všechny fotografie nejprve nahráli a následně je umisťovali do knihy. Pokud máte většinu svých fotek všude možně, jen ne v počítači, určitě oceníte, že snímky se dají nahrát i z Facebooku, Instagramu nebo mobilu. Při sestavování využívejte různá zobrazení a nezapomeňte přidávat i texty. Vše pěkně shrnuje video.

A závěrem ještě připojujeme pár dobře míněných rad:

1. Pracujte jen s nejlepšími snímky

Za žádnou cenu se nesnažte nacpat do knihy všechny fotky. Výsledek by působil zahlceně. Současně použijte jen ty opravdu kvalitní snímky – ideálně předem upravené fotografie v dobré kvalitě.

2. Vyprávějte příběh

Fotky nemusí být nutně seřazeny chronologicky, ale měly by na sebe navazovat a vytvářet rovnováhu. Měly by vyprávět příběh, vtáhnout čtenáře do scén a vyvolat v něm určitou emoci.

3. Zkoušejte různá zobrazení fotografií

Jestli máte krásný snímek, který by si zasloužil prostor, nebojte se použít zobrazení přes obě strany.

4. Nebojte se bílých okrajů

Bílý prostor kolem fotek jim dodá na svěžesti a kniha tak bude více dýchat. Každá strana přeci nemusí být zaplněna do posledního milimetru.

5. Pracujte s celky i detaily

Snažte se zachovat určitou dynamiku, kterou podpoří třeba i správná kombinace fotografií. Zkuste kombinovat fotky celků se snímky detailů.

6. Snažte se fotky barevně sladit

Černobílé snímky budou vypadat nejlépe zobrazené vedle sebe. Stejně tak budou dobře vypadat fotografie, které spojuje stejně barevný prvek. Například fotka psa s červeným obojkem vynikne vedle snímku červené židle.

7. Zapojte třeba i mapy

Jestli vytváříte cestovatelskou fotoknihu, nebojte se použít mapu s vyznačenými body cesty. Lépe si tak obdarovaný vzpomene na všechna navštívená místa.

8. Přidejte texty

Neopakujte to, co je zřejmé z fotky, ale vypište do poznámky třeba názvy, data nebo typ události.

9. Vyberte úvodní fotku tak, aby vyzývala k prohlížení

Snímek by měl vystihovat téma, být kvalitní a silný.

10. Upravujte i napoprvé umístěné fotky

S umisťováním fotografií si hrajte a zkoušejte, jak vypadají nejlépe.

11. Darujte klidně celou sérii fotoknih

Jestli máte fotoknihy s podobnou tématikou, můžete najít nějaký motiv, který je bude spojovat a vznikne vám tak celá série. Například vzpomínky na dovolené – Chorvatsko 2017, Nízké Tarty 2018 a tak dále.

12. V jednoduchosti je krása

Na toto jednoduché pravidlo bychom neměli zapomínat. Mnohdy se totiž necháme strhnout širokou škálou doplňků a kudrlinek, které editory nabízí, ale výsledky pak nejsou úplně šťastné.

UCHOVEJTE SI SVÉ ZÁŽITKY Z CEST

Zdroje informací k článku:

Podobné články s tématem fotografií:

 

 

 


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent