Pátrání po zmizelém Boeingu stále pokračuje

24.03.2014
« zpět
easy-jet-kokpit-z-povolenych1.jpg

Letadlo s 239 lidmi na palubě se ztratilo z radarů 8. března během letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Pátrání po letadle není stále úspěšné, protože se ujistilo, že stroj poté, co byl naposledy v kontaktu s věží, prudce změnil směr a výšku letu a místo na sever pokračoval na jihozápad.

Po zmizelém malajsijském letadle pátrají mezinárodní týmy a stále objevují další nové stopy, kde by se trosky letounu mohly nacházet.  Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své původní plánované trasy. Vyšetřovatelé se soustřeďují hlavně na hypotézu únosu nebo sabotáže. Nevylučují však ani technické problémy. Byli prověřeni i oba piloti letadla, nic zvláštního však v jejich životě neobjevili.
 
Čínské pátrací letadlo Il-76 dnes zaznamenalo podezřelé objekty v jižní oblasti Indického oceánu, kde se podle satelitního snímku nacházel předmět, který by velikostně mohl být součástí zmizelého Boeingu. Pátraní po letadle se tak rozšířilo o zónu, kde v neděli francouzský satelit zjistil možné trosky zmizelého letadla.
 
Australský premiér Tony Abbot v neděli 23. března uvedl, že snímky z čínského satelitu, které by mohly ukazovat trosky zmizelého malajského Boeingu, zvyšují naději na průlom v pátrání. Bohužel i nedělní pátrání po zmizelém letounu, však skončilo neúspěšně. Pátrání navíc ztěžovala mlha. Mezinárodní týmy pátraly ve dvou zónách, které se nacházejí asi 2500 kilometrů jihozápadně od australského města Perth. Do hledání se zapojilo osm civilních a vojenských letounů spolu s několika civilními a vojenskými plavidly. Do pátrání se zapojila i čínská loď Sněžný drak, která se na přelomu roku podílela na akci vyproštění lodě Akademik Šoklaskij, která uvázla u břehů Antarktidy. Týmy pročesaly několik stovek čtverečních kilometrů, v pátrání se pokračuje i dnes.

Malajsijský ministr dopravy na sobotní tiskové konferenci oznámil, že čínský satelit objevil v jižní části Indického oceánu další objekty, které mohly být součástí zmizelého letadla a které se nacházejí cca 120 kilometrů od objektů, které dříve na jiném satelitním snímku našly australské úřady.

Na čínských  záběrech ze satelitu je patrný nejméně jeden velký objekt a zvyšuje se tak naděje, že by tyto stopy mohly přispět ke zjištění, co se s letadlem stalo.

Malajsijská vláda v neděli podle agentury AP sdělila, že obdržela od francouzských úřadů nové satelitní snímky, na ktreých jsou zaznamenány objekty, které by mohly představovat trosky zmizelého letounu v oblasti současného hlavního pátrání.

Zatímco pátrací týmy zatím neúspěšně prohledávají odlehlé oblasti Indické oceánu, tak vyšetřovatelé pracují s terorií, že letadlo bylo úmyslně odkloněno ze své trasy. Během prudké změny směru letu totiž posádka nevyslala nouzový signál, jak by tomu bylo v případě požáru nebo jiné poruchy. V nižší letové hladině, kam pilot s letadlem klesnul se snadno vyhnul dalším strojům na pravidelných linkách, což by mohlo ukazovat na to, že let byl předem přeprogramován.

Osud Boeingu a jeho zmizení je tak stále záhadou. Zatím neexistují žádná vodítka, která by ozřejmila osud zmizelého letadla, není jasné ani zda šlo o únos, sabotáž, technickou nebo jinou závadu.

 


1998-2016 © Letenky.com, všechna práva vyhrazena.

IATA accredited agent